www.rekuvent.cz :: Rotační rekuperátory KOMFOVENT (25.01.2022 - 12:44)

Rotační rekuperátory KOMFOVENT

Víte, že společnost KOMFOVENT si pro své VZT jednotky vyrábí rotační rekuperátory vlastními silami?

 

 Rotační rekuperátory KOMFOVENT

Rotační tepelné výměníky - výhradně vlastní výroba

Předností společnosti KOMFOVENT je vlastní výroba rotačních rekuperátorů. Pouze málo výrobců vzduchotechnických jednotek v Evropě je schopno tyto výměníky ZZT vyrobit vlastními silami.
Průměr rotačních rekuperátorů vyrobených ve společnosti KOMFOVENT se pohybuje v rozmezí od 0,3 do 3 metrů. I proto jsou VZT jednotky s rotačními rekuperátory nejprodávanějším typem z celého výrobního portfolia.

Rotační výměníky KOMFOVENT nabízí tyto volby:

-          Kondenzační rotační výměník ZZT je vyroben z hliníkové fólie. Účinně šetří teplo a v zimě částečně regeneruje vlhkost.

-          Sorpční (hygroskopický) rotační tepelný výměník ZZT je vyroben z hygroskopické hliníkové fólie. Přenáší vlhkost tím nejefektivnějším způsobem - zvlhčuje přiváděný suchý vzduch v zimě a zabraňuje nadměrné vlhkosti přiváděného vzduchu v létě, což zaručuje optimální klima a nižší spotřebu energie.

Další důležitá vlastnost:  rotační rekuperátor nezamrzá a dokonale funguje i při velmi nízkých teplotách (až do -30 °C), takže účinně ohřívá a zvlhčuje čerstvý vzduch dodávaný do interiéru.

Rotační tepelný výměník nevyžaduje odvod kondenzátu, což zjednodušuje instalaci a údržbu. Rotační tepelné výměníky jsou velmi populární v severní Evropě - Švédsku, Dánsku, Norsku a v současné době - ​​v pobaltských státech.

Shrnutí(vybrané výhody rotačního výměníku tepla):
- Vysoká účinnost
- Nízké riziko zamrznutí
- Regenerace vlhkosti
- Není nutný odvod kondenzátu – jednoduchá instalace
- Kompaktní rozměry - VZT jednotky s rotorem jsou prostorově nenáročné

Vlna a její význam v rotačním tepelném výměníku

Rotační rekuperátor je válcován z hliníkové fólie. Hliníková fólie je vytvarována do trojúhelníkových vln určité výšky. Čím nižší je výška vlny, tím vyšší je účinnost, ale větší odpor vzduchu.

Princip fungování rotačního rekuperátoru

Provoz rotačních tepelných výměníků je založen na regeneraci tepelné energie – hliníkový rotor se otáčí potřebnou rychlostí, absorbuje teplo z odtahovaného vzduchu z interiéru, které následně   využívá k ohřevu čerstvého vzduchu z exteriéru.

 Rotační rekuperátor je namontován ve vzduchotechnické jednotce mezi ventilátory pro přívod a odtah vzduchu. Poměr účinnosti rotačního tepelného výměníku je až 85%. Lze tedy říci, že šetří asi 80% energie.
 

Proč rotační výměníky tepla?

Jak jsme již uvedli, rotační výměníky mají vysokou účinnost přenosu tepelné energie spojenou s přenosem vlhkosti. Pokud k tomu přidáme i kompaktní rozměry VZT jednotek s těmito rekuperačními výměníky a odpadající nutnost odvodu kondenzátu, máme k dispozici optimální řešení nuceného větrání v rezidenčních i komerčních objektech splňující přísné hygienické požadavky vycházející z platné legislativy.

Zajímavost na závěr

Víte, že první pokusy o použití rotačního rekuperátoru tepla se datují již skoro 100 lez nazpět?
První rotační rekuperační výměník byl patentován v roce 1930 ve Švédsku.